Böcek Tehditi

Üretim, satış, kurulum ve gözetleme cihazları Amerika Birleşik devletlerinde milyarlar eden yer altı endüstrisidir.
ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl için Amerika’ya 800 milyon dolarlık yasa dışı böcek ve gizli dinleme ekipmanlarının ithal edildiğini ve kurumlara yerleştirildiğini tahmin ediyor.

Gayri resmi bu ekipmanların en çok ithal edildiği ülkeler, Fransa,Almanya,Lübnan, İtalya,Kanada,İsrail,İngiltere,Japonya,Tayvan,Güney Afrika ve bir dizi diğer ülkeler.

İlaveten, elindeki bir lehimle aletiyle ve elektronikleri temel olarak bilen herkes dinleme cihazını yerleştirebilir. Böyle bir cihazı yapmak için gerekli ham madde bir Radyodan elde edilebilir veya telsiz telefon,interkom sistemleri ve televizyon gibi tüketici elektronik cihazlarının hurdalarından sağlanabilir.

Group of Businesspeople Sitting at Conference Table --- Image by © Larry Williams & Associates/zefa/Corbis
Amerika’da her gün 6 milyon doların üstünde dinleme cihazları halka satılıyor.Bu ürünlerin çoğu, mağazalarda,spy shoplarda avukatlar ve özel dedektifler aracılığıyla New York, Miami, Los Angles, San Francisco, Dallas, Chicago ve Minneapolis gibi büyük metro şehirlerde satılıyor.Bu yasal dinleyiciler için emniyet teşkilatı,askeri ve dünya çapında istihbarat teşkilatları tarafından harcanan onlarca milyarın haricindedir.

Bu ekipmanlar genelde mail sipariş yoluyla internet üzerinden satılıyor. Bu böcek cihazların çoğu sadece birkaç dolara mal oluyor fakat yüksek kaliteli gelişmiş ürünler bin dolardan daha az bir fiyata satın alınabilir.
New York City’de, sadece dinleme cihazı satışı yapmakla kalmayıp hedef ofisleri kırıp cihazı yerleştirecek ve bir ek ücretle gözetleme transkripsiyon hizmeti verecek 85’in üzerinde(1997) şirket vardır.

FBI ve diğer istihbarat teşkilatları defalarca Birleşik Devletler’deki teknik güvenlik tehlikelerini düzgün bir şekilde araştırmak için kaynağın ve eğitimin eksik olduğunu göstermişlerdir.İstihbarat teşkilatları genelde böcek tarama için eğitim veya ekipman adına eksiklerdir.böcek tarama hizmeti veren bir şirket için taramanın nasıl olacağına dair küçük bir ip ucunun olması bile nadir bir durumdur.(çoğu olduğunu düşünse de)
{Faydalı ipucu:Sağlam teknik alt yapısı olmayan birini böcek tarama için çağırmayın ve işi için yeterli ekipmanı olup olmadığını her zaman sorun veya herhangi bir şey almaya ihtiyacı olup olmayacağını…..kaç tane PI’nın bu sorudan nasıl kaçacağını ve etekleri tutuşacağını görünce şaşıracaksınız çünkü tarama ekipmanları eksiktir.}
Teknik takip ve endüstriyel casusluk şirketine ve kendi özgürlüğüne çok önemli etkileri olabilecek ciddi bir problemdir.

Savunma –Zabata Elektronik
Dinlenildiğinizden veya telekulaktan şüpheleniyorsanız Zabata Elektronik veya diğer TSCM firmasına danışmanız ve bir böcek tarama veya TSCM teftişi yapılması doğru olacaktır. Bununla birlikte şüpheli bir telefondan, cep telefonu veya telsiz telefondan aramayın ve herhangi birinin bulunduğunuz bölgeye olabildiğince çabuk ulaşmasının çok önemli olduğunu bilin.
Zabata Elektronik’un sunduğu teknik karşı istihbarat ve mühendislik hizmetleri şöyledir:
•Güvenlik Analizi
•TSCM Denetimleri
•Böcek Tarayıcılar
•Telekulak Algılama
•Yerinde Gözetim(IPM)
•Tam TSCM Araştırması/Tarama
•Yerinde Gözetim + TSCM Araştırması
•Off site RF Gözetim
•Koruyucu Detaylı TSCM Araştırması ve Tarayıcılar
•TSCM Öncesi Yardım
•TSCM İzleme
•TSCM Ekipman, Alet ve Kaynak
•TSCM Eğitim
•SCIF Teftiş

  * Böcek Araması
•Korumalı Oda Belgesi

 *Gizli Kamera Tespiti

 *GPS  Tespiti

 *Dinleme Cihazı Tespiti

 

TSCM Hizmetlerinin Çeşitleri
TSCM-Teknik Gözetim Karşı Tedbirler (TSCM), hassas, gizli ve özel bilgilerin ortaya çıkmasını engellemek için alınan tüm karşı tedbirleri kapsar. TSCM genel olarak fiziksel bir yerin veya maddenin bir teknisyen veya mühendis tarafından incelenmesidir (çanta,otomobil,ofis, ev,bot vb…) Amacı,gizli dinleme cihazlarını(böcek), teknik güvenlik eksikliklerini,teknik tehlike arz eden durumları tespit etmektir.Bir TSCM uzmanı, tüm kilitleri,alarmları,diğer sistemleri ve elektronik güvenlik veya kontrolleri zayıflığın tespiti için değerlendirecektir.

Güvenlik Analizi/Tehlike Değerlendirme-Resmi bir güvenlik analizi veya tehlike değerlendirme programı bir TSCM taramasının öncesinde çok iyi bir şekilde yapılmalıdır. Normalde bir TSCM uzmanı mekanı bir veya iki günlüğüne ziyaret eden ve kilit,kapı,alarm,çit, video kamera,telefon sistemleri,ağlar ve bilgisayar güvenliğindeki zayıflıkları tespit eder.Güvenlik değerlendirme analizi için son olarak düzeltilmesi gereken belirli mevzuları içeren kısa bir rapor hazırlanmasıdır.Bu tür inceleme üst düzey yönetimin Durum Tespiti sorumluluğunu yerine getirilmesinde yardımcı olur.

Güvenlik Analizinin ilk hedefi ve sorduğu sorular şu şekildedir:
•Kim bize casusluk yapmak ister?
•Hangi bilgiler onu ilgilendirir?
•En çok güvende olmadığımız yerler nereler?
•Onlar bize nerede saldırabilir?
•En çok ne zaman savunmasızız?
•Onlar bize nasıl saldırabilir?
•Kurumsal sırları açığa çıkmasının etkileri nelerdir?
•Sandığımız kadar güvende miyiz?

 

Dikkatlice yapılan güvenlik analizi ve tehlike değerlendirmesi yapılmadan herhangi bir TSCM hizmeti almak boşuna para harcamaktır.

 

böcek_araması_tehditi

ABD’de Avukat Mary Jo White tarafından yayımlanan istatistiklere göre; Mart 1997’de üç New Yorklu iş adamı (bir eski DEA ajanı)çeşitli “spy shop”ları kullanarak yasa dışı yollarla ülkeye girmiş 4.400’ün üzerinde yasa dışı dinleme cihazı satmaktan suçlandı.Bu olayın sonucunda 80 kişi daha yasa dışı dinleme cihazları konusunda suçlu bulundu…mahkumların çoğu hala iş dünyasında ve bunlar için sadece “iş yapma maliyeti” ceza davası görüldü.
Yapılan baskın sırasında her gün evlere ve ofislere yerleştirilen minyatür vericiler olan böcek verici denilen yasa dışı cihazlara el konuldu.
Kalemler,hesap makineleri, kredi kartları ve üç prizli elektrik adaptörleri gibi maddeler

SPEKTRUM
Elektromanyetik spektrumun belki de en biline parçası Görülebilir Işık Spektrum’dur. Okuduğunuz bu sayfadaki ışık aslında elektromanyetik spektrumun radyasyonu kapsayan bir parçasıdır.Esasında “spektrum” kavramı ışığın kısıtlanması demektir.17. yy ile 19. Yüz yıllarında büyük fizikçiler, bizim beyaz ışık olarak düşündüğümüz ışığın, aslında bir tarafta parlak kırmızıdan diğer tarafta koyu mordan oluşan bir dizi renkten oluştuğunu ilk kez fark ettiler.Böylece beyaz ışık, farklı renklerin tayfıdır.

Işık dalgalarını yayar ve ona odaklanılır ve bir gölün içindeki dalgalar gibi kıvrımlıdır. Su üzerinde hareket eden dalga, dalga boyuna (iki dalga tepesinin arasındaki mesafe) ve frekansa (bir zaman diliminde belli bir noktadan geçen dalga tepesi miktarı) sahiptir, ışığın dalga boyu ve sıklığı vardır. Kırmızı ışık en uzun dalga boyuna ve en az frekansa sahipken, mor ışık en kısa dalga boyuna ve en çok frekansa sahiptir.

Elektromanyetik spektrumla görülebilir her iki yönde uzanır. Kısa dalga boyu,yüksek frekansı olan “ışık” ultraviyole,x-ray ve kozmik ışınları kapsar.Uzun dalga boyu ve düşük frekansı olan “ışık” ilk önce infrared ışığını içerir ve dalga boyu uzadıkça radyo dalgalarını oluşturur.Önceki fizikçiler aynı zamanda hem elektrik hem de manyetik cisimlerle çevrilmiş kablolarda hareket eden elektronları da bulmuşlardır.Bu kablo, aynı frekanstaki elektrik akımı gibi şiddeti değişen elektrik ve manyetik cisimlerle çevrilmiş alternatif akımlar taşır.Ayrıca bu kablo, bir kablo içinde alternatif akımın frekansına uygun olarak bir frekans ve dalga boyu ile ışık dalgalarını ileten enerjiyi yayar.

Hertz ve Marconi’de temel gelişmeler 19. Yüz yılın sonlarında ses ve müzik sinyallerinin yayılımından sadece on yıl önce olmuştur.Ticari yayın, 1920 yılında Pittsburgh’da KDKA’ya lisans verildiği zaman başladı.Bu amaçlar için radyo teknikleri kullanmak gerekliydi bu da aşağıdaki gelişmeleri yapmaya bağlıydı;birincisi, uygun alternatif bir akım olarak adlandırılan taşıyıcıya ses veya müzik sinyalleri eklemek (taşıyıcıyı bilgi sinyalleriyle değiştirme);ikincisi,Hertz ve Marconi bulgularını kullanarak uzak bir yerden elektromanyetik dalgaları algılama yeteneğini oluşturmak;üçüncü, bilgi sinyalini taşıyıcıdan kaldırmak(taşıyıcıyı çözme); ve son olarak, elektrik sinyallerini dinleyicinin duyabileceği ses sinyallerine dönüştürmek.Bu teknik gelişmeler telefon ve kayıt sektörlerinde takip ediliyordu ve bu nedenle tez zamanda yayına uygulandı.

Spektrum Nasıl Kullanılır?
Spektrum kullanımının çeşitli yolları vardır.Belki de en bilineni yayın ve mobil iletişim hizmetlerdir.Bunlar , AM ve FM baz istasyonları, UHF ve VHF televizyon istasyonları ve için potansiyel yeni uygulamalı doğrudan yayın yapan uyduları kapsar.Devlet ve yerel düzeyde polis ve serbest iletişimi kapsayan özel sektörde mobil iletişim hizmetleri, diğer devlet ve yerel sevk hizmetleri, iş ve sanayi tarafından kullanılan mobil iletişim sistemlerinin her çeşidi ve genel halk,halkın radyosu,ticari gemilerde deniz radyoları ve keyif gemileri,gezgin radyo,çağrı sistemleri,FCC’nin Özel Mobil Radyo Sistemleri tarafından sunulan telsiz radyo sistemleri , havacılık radyonavigasyon ve iletişim için ticari uçaklarda kullanılan radyolar,mobil uydu ve iletişim sistemleri.Ek olarak, geniş miktar spektrum,uzak mesafede mikrodalga ve uydu sistemleriyle ses taşıma, veri ve video sinyalleri için kullanılmaktadır.

Aşağıdaki dilim grafiği bize, Federal Hükümetin görevlerini yapmada yardımcı olması açısından kaç farklı şekilde kullandığını bize göstermektedir.Bunlar;Amerika yayın sesi, meteoroloji radyo hizmetleri, hem ticari hem özel hava ve gemi trafiğini, sel uyarısını ve su kontrol sistemlerini ve zaman işaretlerini kontrol etmede kullanılan radarlar ve ses iletişim sistemleridir.

Hizmetlerimiz

Böcek Araması,

Böcek Taraması,

Böcek Bulma Hizmeti,

Böcek Dinleme Cihazı Tespiti,

Böcek Tespit Cihazı,

Böcek Tespit Cihazları,

Böcek Telefon,

Böcek Otomobil,

Böcek Ortam Dinleme Tespiti,

Böcek Kamera Tespiti,

Böcek Cihazı,

Böcek Araba,

Araç İçi Böcek Bulma,

Gizli Kamera Bulma,

Gizli Kamera Tespiti,

Casus Yazılım Tespiti,

Casus Yazılım Bulma,

Casus Yazılım Silme,

Casus Yazılım Silme Programı,

Cep Telefonu Dinlemesi Nasıl Anlaşılır,

Cep Telefonu Dinlemeyi Engelleme,

Dinlendiğini Nasıl Anlarsın,

Böcek Analizi,

ZABATA ELEKTRONİK LTD. ŞTİ.