Böcek Tespit Cihazı

Piyasada bir çok böcek tespit cihazı satılmaktadır. Bunları fiyatları 100 eurodan, 100 000 euroya kadar gitmektedir. Bu cihazları kullanmak için eğitim almanız gerekmektedir.

 

Bırakın bu işi ehil insanlar yapsın. Böcek arama hizmeti için bizi arayınız.

 

Büyük “Gerçek Dünya”  Böcek Frekansları

Yıllarca sayısız TSCM ve istihbarat uzmanı popüler böcek cihazları tarafından kullanılan RF spektrumunun taslağını istediler.Böcek cihazlar herhangi bir frekansta DC ve ışık arasında kullanılabilirler; ancak, bu liste dinleyiciler tarafından kullanılan  bilinen böcek frekanslarından daha fazlasını kapsayacaktır.

Takip frekansları sabit belgelere dayanmaktadır (kataloglar, istihbarat röportajları, teknik malzemeler, mahkeme belgeleri, ve özel cihaz protokolleri) Kaynak Güvenilirlik Ölçeği analizinin amacı A olarak düşünülmelidir ve Veri Geçerlilik Ölçeği  1 olarak görülmelidir.

Eğer TSCM uzmanı RF dinleyici cihazının hangi frekans üzerinde olduğunu (olabileceğini) biliyorsa, cihazın saptanması birkaç kat daha kolaylaşır. Örneğin, çok bilinen “spy shop” böcek frekansı  spektrum analizcisi  veya alıcı yapılandırılarak ve yüzlerce ve binlerce metre öteden bulabilinen bu cihazın özel parametresi hedeflenerek  398.605 MHz, 300.455 MHz ve 399.030 MHz’dir . Dünyada yaklaşık çeşitli spy shoplar tarafından kullanılan 3500 popüler “böcek” frekansı vardır. Bu, 3500 kanalının tümünün kontrol  etmek bir bilgisayar için 5 dakikadan daha azdır. Tabiki tüm RF spektrum detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir (uzun saatler alır) fakat karşı tarafın kullandığı özel frekansın ne olduğunu bilmek TSCM uzmanına büyük avantaj sağlamaktadır.

Sadece özel frekansı değil tüm RF spektrumunu kontrol etmeyi unutmayın; ancak, böceğin belli frekanslarda kümelenip kaldığını unutmayın(Sonlarını beraberinde getirecek ticari meslek hatalarından biridir.)

Birkaç PI okulu, TSCM okulları ve spy shoplar  (şişirilmiş fiyatlarla) bu ekipmanı satmaktadır ve TSCM alanına girmek  için birkaç yüz dolardan birkaç bin dolarak kadar olan fiyatlarla bu ekipmanı alması için öğrencilere aktif olarak satış yapmaya çalışırlar.Bu sahte ürünleri normalde %400 daha büyüktür ve casus okulları,bu malzemeyi  alarak veya yaparak 100 dolara mal edip saf müşterilerine binlerce hatta bazen on binlerce dolara satmaktadır.

Yasal her firma için, “CIA  Böcek Dedektörleri”ni 50 dolara alıp müşterilerine 8500 dolara satan 500 dolandırıcı vardır (Bu genellikle basit diyot dedektör sistemidir.) Onlar orijinal isimleri kaldırırlar ve kendi adlarını yapıştırırlar.Çoğu zaman kendi isim ve logolarıyla operatörlerini tekrar yayımlayacaklardır. Hatta bazıları güvenilir olmayan işlemin doğruluğunu müşterilerine göstermek adına sahte gümrük muayene belgesi ve gizlilik belgesi hazırlayacak kadar ileri gidecektir.Bu spy shoplar gerçeği değiştirmeye çalışmaktadırlar ve fizik  kanunları onların banka hesaplarını doldurmalarına yardım etmektedir. Dikkat,Dikkat,Dikkat…

Bu özel spy shop böcek dedektörlerinin frekans kapsamı adaptörleri ve mikserleriyle hızı bazen 2-3 GHz’ye artabilen genellikle 1 GHz ‘ye yükselir. Böcek bulmada değeri çok sınırlıdır ve güvenlik adına tehlikeli yanlış bir his oluşturma eğilimindedir.

Bu nedenle diyorumki;

Düşmanını ve kendini tanı;

Yüz yıllık savaşta asla yenilmeyeceksin

Düşmanını önemsemez kendinin önemsersen

Kazanma ve kaybetme şansın eşittir

Hem kendini hem de düşmanını önemsemezsen

Emin ol her savaşta kaybedersin

            Sun Tzu, “Savaş Sanatı”, c. 500bc

uzatmalı böcek arama cihazı