Böcek Analizi

Böcek Arama Hizmeti-Telefon Böcekleri ve Değişiklik

Eğer bunu okuyorsanız bir telefonunuz var demektir, telefonunuzun var olması ise ofisinizde veya büronuzda kurulu bir dinleme cihazının var olması anlamına gelmektedir. Pek çok durumda, telefonun tasarımı dolayısıyla onu harika bir oda dinleyicisine dönüştürülmemelidir fakat çoğu durumda basit bir kondansatör (maliyeti üç kuruş) yerleştirilebilir ve bir kablo parçasıyla telefonunuzu yüksek kaliteli bir dinleme cihazına dönüştürebilirsiniz.
Telefonlarda mikrofon, hoparlör, zil sesleri, mikrofonik dönüştürücüler ve bir gizli dinleyicinin iş ve kişisel meseleler gibi dinlemesi gereken her şeyi sağlayacak her şey mevcuttur.
Aşağıda bir dinleyicinin bir telefonu mükemmel bir takip cihazına dönüştürerek yaptığı yüzlerce şeyden birkaçı bulunmaktadır.

Yerli ve Tanıdık Tehlikeler
Hücresel ve telsiz telefonlar çok uzak mesafeden yakalanabilen çok fazla RF enerjisi yayarlar. Yine de bunlara sözde yeni “güvenli” dijital yayılmış spektrum denilmektedir.TDMA, CDMA, PCS, GSM ve benzer telefonlar birkaç dolarlık aletlerle çok kolay yakalanabilir.Kural şudur: “eğer o bir antense, güvenli değildir!”
Aynı zamanda pek çok modem, telefon ve hoparlör telefonlar kullanıldıkları zaman RF enerjisi yayarlar, bu enerji ucuz bir radyo alıcısı veya polis tarayıcısı kullanan bir dinleyici tarafından kolayca yakalayabilir.
Lucent, Panasonic,U.S Robotics ve diğerleri tarafından yapılan hoparlör telefon sistemleri “tehlikeli yayılım” geçmişine sahiptir.Fabrikadan direkt (değişiklik yapılmaksızın) alınan bu telefonlardan biri , birkaç yüz metre öteden kolayca yakalanabilen RF enerjisini yayacaktır.Modelin özelliğine bağlı olarak bu telefonlar bir oda içindeki sesi telefon açıkta olsa kapalı da olsa iletebilir.Ofisinizde bu tür bir hoparlörlü telefon varsa toplantılarınızdan önce ya fişini çekin ya da kaldırın.
Not: Büyük şirketlerde özel görüşmeler için özel konferans salonları vardır (isterseniz sessiz koni).Bu tür konferans salonlarda kesinlikle basit mobilyalar, bağlantısı kolayca kesilebilen telefonlar, kullanılmadıklarında salondan kaldırılabilecek görsel ve işitsel ekipmanlar bulunmaktadır.
Pek çok veri ve fax modemleri (Practical Peripheral, Motorola, Rockwell vb..) normal kullanımlarında RF enerjisi yayarlar. Bu da dinleyicilere belirli bir mesafeden kolayca izleme ve dinleme fırsatı verir.İzleme için gerekli tek şey yirmi dolarlık FM radio.Örneğin, değiştirilmemiş bir Practical Peripheral 28.8 modemi, yüzlerce metre uzaklıktan algılanan 120-130 MHz’de çok güçlü RF sinyalleri yayar.
Ayrıca fax makineleri de bunu yapar, siz müşterinize gizli bir belge gönderiyorken aynı zamanda bunu bir gizli bir gözlemcinize de gönderiyor olabilirsiniz.
Bir TSCM firmasına-Böcek Arama Hizmeti veren firma- başvurduğunuzda emin olabilirsinizki, bir gizli bilgilerinizin bir dinleyiciye ulaşabildiği hoparlörlü telefonlarınız, modemleriniz ve fax makineleriniz incelenecektir.
RF Vericileri
Bu klasik bir telefon böceğidir, küçük bir RF vericisi telefon hattınıza eklenir.Güç telefon hattında var olan akım veya küçük bir bataryayla verilir.Bu tür cihazların hepsi telefon açıldığında sinyal gönderir.Böyle bir cihaz aynı zamanda gerçek bir telefon içinde veya hedef binada bağlı olabilir.
Mikrofonlu RF Vericileri
Bu üstte anlatılan cihazla benzerdir fakat ayrıca mikrofonu vardır ve klasik olarak telefonun içine yerleştirilir.Böyle bir cihaz normalde oda böceği olarak görülür.Bu tip cihazlar telefon veya hat (9 kHZ ile 500 kHZ yaygın fakat sinyaller 450+ MHz ye kadar yükselebilir)üzerinden RF sinyallerini yayar.
Sınırsız Vericiler veya Armonika Böcekler
Telefona bağlanan eski bir cihazdır, dışarıdan arandığında odadaki sesi dinleme imkanı verir. Demode bir cihazdır fakat hala spy shoplarda satılmaktadır.
Kayıt Başlatıcı veya Durdurucular
Bu, telefon açıldığında akım değişikliğini veya voltajı algılayan bir cihazdan daha fazlasıdır.Amacı yakınındaki gizli bir kaydediciyi aktive etmektir.Bazı kayıt başlatıcı cihazları aynı zamanda sesleri algılayabilir ve hatta ses algılanırsa aktif hale gelir.
Bu tür cihazlar özel dedektifler veya “Walter Mitty olmak isteyen casuslar” arasında meşhurdur.
Ürün Radio Shack’lerde veya diğer elektronik mağazalarında yirmi doların altında bulunmaktadır.
Bağlı veya Atlama Cihazları: Bu tür cihazlar, hedef hat ve dinleyici arasında elektriksel bir izolasyon sağlar ve bu algılamaya karşı düşük seviyeli güvenlik sağlamaktadır.Bu tip cihazlar istihbarat teşkilatı arasında yaygındır(hem yasal hem de yasadışı olarak) fakat bir TSCM uzmanı tarafından bulunması basittir.
CO/ REMOBS İzleme (Merkez Ofisi Uzaktan Gözetleme)
Telefon şirketlerine veya devlet kurumlarına yasal olarak kendi telefonunu izleme olanağı sağlamaktadır.Bulunduğunuz bölgedeki telefon hizmetini sağlayan bilgisayara güvenli dinleme postuna konuşmalarınızın dijital bir kopyası iletilir(dünyanın neresinde olursa olsun).Bu aynı zamanda merkez ofiste çeşitli bağlantıların var olduğu anlamına gelmektedir.
Tüm bunlar için ESS dönüşümü ve bir T-Taşıyıcı veya OC-xx veri hattı (normal bir “ağ” nadiren kullanılır) gerekmektedir. 622 mb fiber optik hatla dinleyici kolayca tek seferde lokal bir bölgede 11.100 hattı üzerinde kolayca ulaşıp dinleyebilir.Kısa bir dinleme için kiralık bir hat veya bağlantı kullanılabilir.
Telefon sistemlerindeki bu fonksiyon çok seyrek kontrol edilir çünkü telefon şirketlerindeki bakım personelleri bunu rutin bakım için kullanır.Her bilgisayar hackerı veya PHreaker buna kolaylıkla ulaşabilir gizli konuşmaları dinleyebilir veya hatta farklı yollarla oynayabilir.Özel araştırmacılar ve sigorta şirketleri bilgi toplamak amacıyla bu sistemi yasadışı bir şekilde kullanmayı da bilirler.

Hookswitch Bypass Yöntemleri
Telefon çaldığında (hookswitch) telefonun içinde bulunan bir anahtar telefonunuzdaki mikrofonun bağlantısını keser. Eğer telefon devresi biraz değiştirilmişse (bir kablo kesilip üç kuruşluk başka bir parça takılmışsa), mikrofon daima “sıcak” olacaktır.Eğer mikrofon hep sıcak olursa, dinleyici o bölge dışındaki herhangi bir yere gidebilir;telefon hattına bir ses hoparlörü yerleştirin; böylece çok kaliteli bir oda sesi elde edersiniz. Bu bir odaya veya bir binaya bir mikrofon veya dinleme cihazı yerleştirmek kadar etkilidir (fakat gerçek bir böcek kullanılmaz)
Bazı telefon sistemlerinde hookswitch sessiz devre yoktur (Northern Telekom, Toshiba ve bunun gibi bazı firmaların ürettiği ucuz telefonlar).Bu da dinleyicilere bölgede(bir otel odası gibi) olmasalar bile teknik takip imkanı verir ya da telefonda her hangi bir değişiklik yapma imkanı verir.
Birkaç Genel Hookswitch Bypass Yöntemi:
•Rezistans/Kapasite Bypass
•Kapasite Bypass
•Mikrofon Bypassa Yedek Parça
•Kulaklık Bypassa Yedek Parça
•Üç kablolu Bypass
•Bölgeye Dönüş Bypass
•Ters Yanlı Diyot Bypass
•Neon Bulb Bypassı
•Dört Katmanlı Cihaz
•Zil Sesi
•Ahize Kablosunun Değişimi
Bir TSCM uzmanının-böcek tarama uzmanı- bir denetleme sırasında yapacağı işlemlerden biri soruşturma sırasında bölgede kullanılan her telefonun dikkatlice analizidir.TSCM uzmanı hem telefonun hem de bağlı kabloların elektronik karakterlerini doğrulamak için elektronik test ekipmanları kullanacaktır. Bunu da diğer potansiyel güvenlik risklerini veya anomalileri tespit etmek amacıyla telefonun (telefon ve çevresi) detaylı fiziksel incelemesi yapılır.
Bu denetleme normalde üç bir ayda bir olarak sadece bir TSCM firması tarafından yapılmalı ve denetleme gizli görüşmeler için kullanılan tüm telefonları veya diğer elektronikleri içermelidir. Bu tip denetleme hassas işlerin yapıldığı, yönetici büroları, konferans odaları ve ilgili tüm yerlerde yapılmalıdır. Zabata Sevunmadan tüm böcek arama, böcek tarama, gizli kamera bulma, dinleme cihazı tespiti hizmetlerimiz için fatura alabilirsiniz.
Çeşitli RF böcek cihazlarının spektral analizleri

böcek_araması_üsküdar

 

BÖCEK ARAMA, ÖRNEK RAPORLAMA

Z A B A T A E L E K T R O N İ K

böcek araması ücreti

BÖCEK ARAMASI RAPORLAMA

DE-BUGGING SERVICES TURKEY

2012-05-26 İSTANBUL

www.bocekara.com

www.privatedetectiveturkey.com

RAPOR

25.05.2012 tarihinde İstanbul İlinde bilinen adreste, Böcek Arama (Bug-Wanzen), gizli kamera arama, spectrum analizi, hizmeti gerçekleştirilmiştir. Arama analiz raporu aşağıda sunulmuştur.

GENEL TEKNİK BİLGİ

İŞLETME TEORİSİ

Elektromanyetik yayılımın 20 Khz ve üstü radyo frekans olarak adlandırılır. Tarama hizmeti yaptığımız cihazlardan ICOM R-20 Alıcı Cihazı 0.150 MHz ile 3304.999 Mhz arasındaki RF sinyalini alarak audio sinyaline dönüştürür ve sinyalin şiddeti artarak hoparlör vasıtasıyla sese çevirir.

VFO Nedir?

VFO (Variable Frequency Oscillator’ün) kısaltmasıdır. Alınan Sinyalin oluşturulması ve kontrolü VFO tarafından yapılır. Kendi Frekansını değiştirerek alıcının ayarlanmış olan frekansını kontrol etmek için kullanılır.

FREKANS VE KANAL AYARLARI

ICOM R-20 Cihazımız ile AM, FM, HF,50 MHz, VHF hava, 144 Mhz, 300 Mhz, 400 Mhz, 800 Mhz, 1200 Mhz ve 2400 Mhz ‘ deki Frekans taramaları ile böcekler bulunur.

POPÜLER FREKANS ÖLÇÜLERİ ÇEVİRİMLERİ

1. Hz Khz

2. Gigahertz megahertz

3. Mhz Ghz

4. RPM Mhz

5. hertz Megahertz

1 hz 1.000 milihertz
1 khz 1000 hz
1 khz1000.000 milihertz
1 mhz 1000 khz
1 mhz 1000.000 hz
1 mhz 1000.000.000 milihertz
1 ghz 1000 mhz
1 ghz 1000.000 khz
1 ghz 1000.000 khz
1 ghz 1000.000.000 hz
1 ghz 1000.000.000.000 milihertz
1 thz 1000 Ghz
1 thz 1000.000 mhz
1 thz 1 000.000.000 khz
1 thz 1000.000.000.000 hz
1 thz 1000.000.000.000.000 milihertz

Milihertz-hertz-kilohertz-megahertz-gigahertz-terahertz

BÖCEK: Ortamınıza iradeniz dışında dinleme amacıyla yerleştirilen cihazlara böcek denir. Böcekler mikro ses kayıt cihazları olabildiği gibi değişik menzillerden canlı olarak dinlenebilen cihazlardır. Gelişen teknoloji sayesinde inanılması güç boyutlara indirgendiğinden tespit edilebilirliği ancak özel teknik ekipmanlar ile olabilmektedir.

GİZLİ KAMERA: Gizli kamera, fark edilmeden görüntü ve ses alabilen kamera demektir. Gizli kamerayı en çok güvenlik amacıyla ev veya işyerlerinin bir taraflarına yerleştirilmiş sabit kameralarda görürüz. Bunlar dijital olarak bilgisayarların ya da özel cihazların hard disklerine kayıt yaparlar. Tam profesyonel olan gizli kameralar ise insanın üzerinde taşıyabileceği boyutlarda küçültülmüş, ses ve renkli görüntüyü alan aynı zamanda da bir kasete veya dijital ortamda bir hafıza kartına kayıt yapan seyyar (mobil) kameralardır. Habercilerin kullandığı kameralar bunlardır. Profesyonel gizli kamera insanların üzerine yerleştirilirler. Her ortama rahatlıkla girip çıkabilirler. Nereden ne şekilde bakılırsa bakılsın kesinlikle görülmezler.

FREKANS: Dalgaların tepe noktalarının belli bir noktadan, bir saniye içindeki, geçme sayısıdır. Frekans, dalga hızının dalga boyuna bölümüne eşittir.
Diğer bir tanımla 1 saniyedeki peryot sayısına frekans denir.

Frekansın birimi: HERTZ vaya SAYKIL olarak belirtilir. Değerinin askatları yoktur, fakat üs katları vardır. Dalgalar bir ortamdan başka fiziksel yoğunluğa sahip bir ortama geçtiklerinde frekansları değişmez ancak hızları ve dolayısıyla dalgaboyları değişir. Doppler Etkisi dışında frekans hiç bir fiziksel olay dolayısıyla değişmez, diğer bir deyişle evrensel bir fiziksel değişmezdir. Frekansı bilmek demek bir fotonun enerjisini bilmek demektir. buda bir çok olayı bilmemize (etkileşim mi yapar,çift mi oluşur..vb gibi) olanak sağlar.

PERYOT: Tam devir yapmış dalga bir peryotluktur (devirliktir). Devrini tamamlayan dalgaya peryot denir.

PULSE: Yarım peryota pals denir. 1 peryotta birisi pozitif, diğeri negatif olmak üzere iki adet pals vardır.

JAMMER: Parazit yayan sinyal bozan cihazlara verilen ad.

GPS (Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.
Bu sistem, ABD Savunma Bakanlığı’na ait, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.
Bu sistemin ilk kuruluş hedefi tamamen askeri amaçlar içindi. GPS alıcıları yön bulmakta, askeri çıkartmalarda ve roket atışlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, 1980’lerde GPS sistemi sivil kullanıma da açılmıştır.

Karşımıza çıkabilecek çeşitli terimler ;

FM, (Frekans modülasyonu)

AM (Genlik Modülasyonu) Genlik modülasyonunun; taşıyıcılı yayın, SSB (Single side bant- Tek bantlı yayın) ve CW (Continuous Wave- Daimi dalga) olmak üzere alt bölümleri vardır.

MW- Mid Wave :Orta Dalga

VHF-Very High Frequency

SW. Short Wave- Kısa dalga

USB, Universal Serial Bus. USB’nin türkçesi “Evrensel Seri Veriyolu”dur. USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir

CW, Continuous Wave-Sürekli dalga

WLAN, Wireless local area network –Kablosuz yerel alan ağları.

EMF Electromagnetic Fields-Elktro manyetik alanlar

HF High frequency-Yüksek frekans

TSCM, Technical Surveillance Counter Measures, (Teknik Gözetime Karşı Kontra Ölçüm)

Frekanslar

İsim Sembol Aralık – Titreşim Sayısı Dalgaboyu
Extremely low frequency ELF 3 Hz ile 30 Hz 10,000 km ile 100,000 km
Super low frequency SLF 30 Hz ile 300 Hz 1,000 km ile 10,000 km
Ultra low frequency ULF 300 hz ile 3 Khz 100 km ile 1000 km
Very low frequency VLF 3 Khz ile 30 Khz 10 km ile 100 km
Low frequency LF 30 Khz ile 300 Khz 1 km ile 10 km
Medium frequency MF 300 Khz ile 3 Mhz 100 m ile 1 km
High frequency HF 3 Mhz ile 30 Mhz 10 m ile 100 m
Very high frequency VHF 30 Mhz ile 300 Mhz 1 m ile 10 m
Ultra high frequency UHF 300 Mhz ile 3 Ghz 10 cm ile 100 cm
Super high frequency SHF 3 Ghz ile 30 Ghz 1 cm ile 10 cm
Extremely high frequency EHF 30 Ghz ile 300 Ghz 1 mm ile 10 mm

İnsan kulağı 20-20.000 Hz aralığındaki titreşimlere tepki gösterir.

Tarama hizmeti gerçekleştirilen alanda aşağıda belirtilen böcek arama cihazları kullanılmıştır. Ayrıca arama da hangi frekans aralıklarının arandığı da aşağıda belirtilmiştir.

A-Böcek arama kullanılan aygıtlar

1-Profesyonel RF Dedektör “Protector 2008” 2x logaritmik Suchantennen + Testsender

Made in Germany.

Arama yapılan frekans aralığı: 12 GHz 400 MHz

Arama yapılan doneler: Video aktarıcılar, ses vericileri, dijital vericiler, WLAN, analog vericiler,

 2-ICOM R-20

Made in Japan

Arama yapılan frekans aralığı: 150 kHz to 3304.999 MHz

Tarama yapılan frekanslar: FM, WFM AM, (SSB) USB, LSB, CW. 

Arama yapılan doneler: Video aktarıcılar, ses vericileri, dijital vericiler, WLAN, analog vericiler,

Özellikleri:

Tara, izle, kaydet Profesyonellerin tarayıcısı!
Çift izlemeli alıcı
LSB, USB, CW, AM, FM, WFM
Kısa dalgadan mikrodalgaya, geniş bant kapsama
4 saat dijital ses kaydı
Alfanumerik hafıza kanalları
11 saat devamlı alış özelliği
Tarama özellikleri
VSC (Voice Squelch Control) sadece modüle edilmiş bir sinyal alındığında squelch açılır
Dahili zayıflatıcı ve RF kazanç kontrolü
Gürültü kesici, ANL (Otomatik gürültü limitleyici), AF filtresi
Opsiyonel CT-17 ile PC’den uzaktan kontrol

3-Lazer Kamera ve Böcek Yakalayıcı Dedektör

Teknik Özellikler:

Frekans : 1 Mhz – 6,5 Ghz

Algılama Tipi : Dijital – Analog

Kamera Tespit : Evet

Tuner Tipi : Amatör

Hassasiyet : ~20mV

Batarya : Dahili 2 X AAA  Pil

Ölçüler: 108X48X18 mm

Ağırlık : 52 gr.

Pratik olarak kullanabileceğiniz tüm kablosuz casus dinleme cihazlarını tespit edebilecek bir üründür. Şüphelerinizi gidermenin en pratik ve başarılı çözümüdür. Kullanımı son derece kolay olan böcek dedektörü ile eşyalarınızın içine gizlenmiş, yerleştirilmiş kablolu/kablosuz gizli kameraları, dinleme cihazlarını başarılı olarak tespit edebilmektedir.

Geniş spektrum algılama kabiliyeti ile frekansı ne olursa olsun tüm kablosuz iletişim yapan cihazları noktasal olarak tespit edebilme şansı sunar. Dilerseniz titreşim özelliğini açarak toplantılarınızda güvenliğinizi gizli bir biçimde sağlayabilirsiniz.  Casus böcek bulucu , verici tespit cihazı ; tüm kablosuz gizli dinleme cihazları ve  her türlü gizli kameraların tespitinde etkilidir.

Önemli Açıklama :

Menşei ve algılama kabiliyeti ne olursa olsun bu tür cihazlar (RF Dedektörler, RF Counter’lar, Böcek Bulucu Cihazlar), kapalı devre mantığıyla çalışan (Kendi dahili hafızasına  ses kaydı yapabilen ses kayıt cihazları,Mp3 plaer ve recorder’lar, Video ve ses kayıt cihazları ve sabit cctv kameralar gibi) cihazları tespit edemezler. Bu tarz kapalı devre çalışan dinleme cihazlarını tespit edebilecek herhangi bir sistem de dünya güvenlik sektöründe henüz mevcut değildir. Bu tarz gerçek dışı bir özellik kesinlikle firmamızca vaad edilmemektedir.

Neleri Tespit Edebilir?

Sabit ev ve ofis telefonlarına yerleştirlen kablosuz dinleme cihazlarını

Kablosuz gizli kameraları

Kablolu Gizli Kameraları

Kayıt Özellikli Gizli Kameraları

Video aktarıcı cihazların tümünü

GSM Tabanlı dinleme cihazları

Araç içi dinleme sistemleri

Araç takip cihazları

Kriptolu gizli kamera vericilerini

Frekansı ne olursa olsun amatör ve profesyonel ses dinleme cihazlarını (FM-VHF-UHF)

 

4- Wanzenfinder FX1000

5 MHz bis 2,5 GHz arası böcek bulucu

Made in germany

5-CASUS KAMERA BULUCU

Optik Gizli Kamera Tespit Cihazı (Kapalı Devre ve Kablosuz)

6- AARONİA SPECTRAN® HF-6065 V4 (10MHz to 6GHz)

Dünya çapında kayıtlı hassasiyetli (DANL) Taşınabilir Spektrum Analizörü

SPECTRAN® HF-6065 V4:

Rev. 3 olarak örnek zamandan 100 kat daha hızlı
Rev.3 olarak 60dB daha hassas
14bit Dual-ADC
DDC Donanım-Filtre
150 MIPS DSP (CPU)
Frekans aralığı: 10MHz’den 6GHz’e kadar
Max ölçüm aralığı:-135dBm (1Hz)
Max ölçüm aralığı Preamp:-150dBm (1Hz)
AbsMax Seviye: 10 dBm
Mümkün olan en düşük Örnek Zaman: 1mS
Tipik doğruluk: + / – 2dB **
Boyutları (L / W / D): (260x86x23) mm
Ağırlık: 420gr

Uygulama örnekleri Spectran HF-60xxx Spectrum Analyzer
Analiz ve ölçüm:
WLAN
UMTS
WiFi
Aktif Radar
GSM
Cep telefonları
Bluetooth
Mikrodalga fırınlar
DECT telefonlar
TETRA
radyo istasyonları
TV istasyonları

 

3B ekran ile yüksek çözünürlü SLOT ANALİZÖRÜ!
SUPER KAYDEDİCİ: Tüm veriler sürekli olarak diske kaydedilebilir. Dosya formatı, özel, müşteri raporları, vb oluşturmak için, elektronik çizelge uygulamaları tarafından okunabilir.
Frekans, RBW, tarama zamanı vs.. için rahat giriş sağlayan konumlandırılabilir pencereler.
DECT, UMTS, GSM, WLAN vs.ç. için önceden tanımlanmış birçok profil. Örgürce programlanabilir ve genişletilebilir!
EŞ ZAMANLI olarak ve her biri otomatik dağılım aralığında V / m, W/m2 ve A / m, dBμV parametrelerini bağımsız olarak görüntüler. Serbestçe taşınabilir ve ölçeklenebilir.
Çeşitli profiller (ICNIRP, Salzburg ihtiyati değerleri, Ekoloji, vs vs) ile Superb maruz kalma sınırı gösterir. Sınırsız görüntüleme opsiyonları ile özgürce programlanabilir.
SPECTRAN ölçüm cihazı donanım yazılımları güncelleme özelliğine sahip.
SPECTRAN ölçüm cihazları için serbestçe programlanabilen tuş atamaları ve etiketler mevcut. SPECTRAN ölçüm cihazları için KENDİ PROGRAMLARINIZI oluşturmak ve yönetmek için dosya yöneticisi ve DERLEYİCİ mevcuttur.

Aaronia Anten ve Spektrum Analizörü Kullanıcıları

REFERANSLAR

Devlet, Asker, Hava, Astronot

NATO, Belgien

Boeing, USA

Airbus, Hamburg

Bund (Bundeswehr), Leer

Bundeswehr (Technische Aufklärung), Hof

Lufthansa, Hamburg

DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, Stuttgart

Eurocontrol (Flugüberwachung), Belgien

Australian Government Department of Defence, Australien EADS (European Aeronautic Defence & Space Company)

GmbH, Ulm

Institut für Luft- und Raumfahrtmedizin, Köln

Deutscher Wetterdienst, Tauche

Polizeipräsidium, Bonn

Landesamt für Umweltschutz Sachsen-Anhalt, Halle

Zentrale Polizeitechnische Dienste, NRW

Bundesamt für Verfassungsschutz, Köln

BEV (Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen)

 

Araştırma/Geliştirme, Bilim ve Üniversiteler

Deutsches Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz,

Kaiserslautern

Universität Freiburg

Indonesien Institute of Sience, Indonesien

Max-Planck-Institut für Polymerforschung, Mainz

Los Alamos National Labratory, USA

University of Bahrain, Bahrain

University of Florida, USA

Universität Erlangen, Erlangen

Universität Hannover, Hannover

University of Newcastle, Großbritannien

Universität Strasbourg, Frankreich

Universität Frankfurt, Frankfurt

Uni München – Fakultät für Physik, Garching

Technische Universität Hamburg, Hamburg

Max-Planck Institut für Radioastronomie, Bad Münstereifel

Max-Planck-Institut für Quantenoptik, Garching Max-Planck-Institut für Kernphysik, Heidelberg

Max-Planck-Institut für Eisenforschung, Düsseldorf

Forschungszentrum Karlsruhe, Karlsruhe

 

Endüstri

Shell Oil Company, USA

ATI, USA

Fedex, USA

Walt Disney, Kalifornien, USA

Agilent Technologies Co. Ltd., China

Motorola, Brasilien

IBM, Schweiz

Audi AG, Neckarsulm

BMW, München

Daimler Chrysler AG, Bremen

BASF, Ludwigshafen

Deutsche Bahn, Berlin

Deutsche Telekom, Weiden

Siemens AG, Erlangen

Rohde & Schwarz, München

Infineon, Österreich

Philips Technologie GmbH, Aachen

ThyssenKrupp, Stuttgart

EnBW, Stuttgart

RTL Television, Köln

Pro Sieben – SAT 1, Unterföhring

Channel 6, Großbritannien

WDR, Köln

NDR, Hamburg

SWR, Baden-Baden

Bayerischer Rundfunk, München

Carl-Zeiss-Jena GmbH, Jena

Anritsu GmbH, Düsseldorf Hewlett Packard, Dornach

Robert Bosch GmbH, Plochingen

Mercedes Benz, Österreich

EnBW Kernkraftwerk GmbH, Neckarwestheim

AMD, Dresden

Infineon Technologies, Regensburg

Intel GmbH, Feldkirchen

Philips Semiconductors, Nürnberg

Hyundai Europe, Rüsselsheim

Saarschmiede GmbH, Völklingen

Wilkinson Sword, Solingen IBM Deutschland, Stuttgart

Vattenfall, Berlin

Fraport, Frankfurt

 

AARONİA SPECTRAN® HF-6065 V4 (10MHz to 6GHz)

AARONİA SPECTRAN® HF-6065 V4 (10MHz to 6GHz) ÜNİTELERİ

 

BÖCEK ARAMA HİZMETİ İSTANBUL DETAYI

 

  Kablosuz Dinleme cihazları tespiti ve RF Analizi

 

  Gsm (Dijital) Dinleme Cihazlarının Tespiti ve Ortamdaki GSM Frekansları Analizi

 

  Kapalı Devre ve Kablosuz Gizli Kamera Tespiti

 

  Kapalı devre dinlemeye yönelik sistemlerin fiziksel gözlemi ve kablolama analizi

 

  Çevresel ve Mekana ait (RF) Frekans Analizi (Spektrum Analizör ile)

 

 Arama yapılan ortamın dinlemeye ve görüntülenmeye karşı risk analizi ve bilgilendirilmesi

 

Kablosuz Kısa Mesafe Dinleme Cihazları Tespiti ve RF Analizi

Bu tür dinleme cihazları kısa mesafelerde (100-1000 metre) etkili olabilen fm bandında çalışan böceklerdir. RF taraması ilk önce kısa mesafede etkili olabilecek FM vericilerini tespit amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bug (böcek) leri bulmak amacıyla kısa mesafe bugdetector, wanzenfinder bulucu cihazlar ile arama yapılmıştır. İşlem sonucunda tüm odalarda banyo ve tuvalette böcek bulunamamıştır.

Tarama yapılacak ortamdaki frekansların ayrıştırması yapılarak, İlk olarak ortamdaki Jammer varlığının tespiti yapılmıştır. Çünkü ortamdaki jammer varlığı tüm RF ile çalışan gizli kamera ve böcekleri off pozisyonuna getireceği için yapılacak gizli kamera ve böcek taraması boşuna yapılmış olacaktır.

 

ARAMADA BULUNABİLECEK ÖRNEK KABLOSUZ DİNLEME CİHAZLARI

 

LASER DİNLEME,

ÖRNEK GÖRÜNTÜ

Gsm (Dijital) Dinleme Cihazlarının Tespiti ve Ortamdaki GSM Frekansları Analizi

Gelişen günümüz teknolojisi ile GSM cihazları küçültülerek çok ufak boyutlara taşınmış ve elde edilen bu cihazlar vasıtası ile GSM hatları kullanılarak binlerce km uzaktan dinleme ve kayıt yapılabilen böcekler ortaya çıkmıştır.

Cep telefonları, FM radyolarının yayın frekansının yaklaşık dokuz/on sekiz katı yüksek frekansta yayın yapar(~ 800/900/1800/2200 MHz). Boyutları ufaltılan bu dinleme cihazları içine sim kart takılmak suretiyle GSM (~ 800/900/1800/2200 MHz frekansları üzerinden dinleme yapılabilmektedir.

ARAMADA BULUNABİLECEK ÖRNEK GSM DİNLEME CİHAZLARI

 

Kapalı Devre ve Kablosuz, Gizli Kamera Tespiti

 

Bazi kablolu gizli kameralar system elekrik şebekesine bağlanarak sınırsız zamanda çekim yapabilmekte ve görüntü aktarabilmektedir.

Kablosuz gizli kameralar ise duvar-masa saati-kalemler-oyncaklar vs içlerine saklanmak suretiyle çeşitli frekanslardan yayın yapabilmektedirler.

Kablosuz ve kablolu gizli kameraların tespiti için objektif parlatma yöntemi ile çalışan gelişmiş teknolojik cihazlarımızı devreye sokarak arama işlemi yapılmıştır. Kablolama yöntemi ile çalışan böceklerin tespiti içinse yukarıdaki işleme paralel olarak çok detaylı manüel tarama yapılmıştır. Tüm şüpheli eşyalar sökülerek içlerine bakılmış ve çalışma sonucu kablolu ve kablosuz gizli kamera böcek bulunamamıştır.

 

ARAMADA BULUNABİLECEK ÖRNEK GİZLİ KAMERALAR

 

Kapalı devre dinlemeye yönelik sistemlerin fiziksel gözlemi ve kablolama analizi

 

Sistemde var olmaması gereken, gereksiz sisteme dahil edilmiş kabloların tespiti yapılarak analiz edilmiş. Analiz ile kablolu çalışan gizli kamera ve böceklerin tespiti sağlanmaya çalışılmış çalışma sonucu gizli kamera böcek bulunamamıştır.

• Bilgisayar kabloları

• İletişim kabloları

• Elektrik kabloları

taraması yapılmıştır.

 

Bazı gizli kamera ve böcekler elektrik kabloları vasıtasıyla çalışmaktadırlar. Şüpheli araçların ki bunlar telefon makinesi, Abajur vb cihazlar olabilir. Bu cihazların hatlarındaki gerilimi ölçerek muhtelif bağlı olan kapalı devre kameraların tespit hizmeti gerçekleştirilmiştir.  Elektrikle çalışan tüm cihazlar şüpheli alan içinde çalışıp çalışmadığı veya bulunup bulunmadığı gözlemlenerek arama yapılmış ve negatif sonuç alınmıştır. Ayrıca genel olarak manuel taramada yapılmış ve sonuç yine negatif olmuştur.

 

Çevresel ve Mekana ait (RF) Frekans Analizi (Spektrum Analizör ile)

 

150 kHz to 3304.999 MHz arasında  FM, WFM AM, (SSB) USB, LSB, CW. Frekanslarında ICOM R-20 cihazı ile Video aktarıcılar, ses vericileri, dijital vericiler, WLAN, analog vericiler uzaktan çevresel olarak tespiti yapılamaya çalışılmıştır. Bu işlem için tüm odalarda müzik açılmak suretiyle ile Spektrum Analizör yapılmış. İşlem sonucu tüm odalarda yukarıda bahsedilen çalışır durumdaki vericilerin varlığına rastlanmamıştır.

 

DETAYLI MANUEL FİZİKSEL BÖCEK ARAMA HİZMETİ

 

Böcek ve gizli kamera taraması yapılacak ortamda tespiti zor olan kapalı devre sistemlerin tespiti için çok detaylı bir eşya taraması yapılmıştır. Bunun için ortamdaki tüm eşyalar fiziksel olarak tek incelenmiş standartlara uygun olmayanların içleri açılıp bakılmış ancak gizli kamera ve böceğe rastlanmamıştır.

Arama yapılan ortamın dinlemeye ve görüntülenmeye karşı risk analizi ve bilgilendirilmesi

Böcek Arama, yapılan ortamda dinlemeye ve görüntülenmeye karşı çevresel risk faktörleri tespit edilmiştir. Yan binalarla işlem yapılan daire arasındaki yakın mesafe uzak dinlemelere ve izlemelere karşı daireyi riskli pozisyona getirmektedir. Bu olumsuzluğun önüne geçilmesi için koruyucu camlar yapılması gerekmektedir.

Uzaktan dinlenmeye karşı ses geçirmez ve görüntü aktarmaz camlar yapılması gerekmektedir.

GENEL RİSK ANALİZİ

Adı geçen adreste yapılan risk analizi sonucu aşağıda belirtilen konularda eksiklikler saptanmıştır.

1-Genel Lokasyon  Kapalı devre kamera sistemi yeterli değil.

Kapalı Devre TV Sistemleri, kapınızı çalan veya sekreterinizin yanında sizinle görüşmek için bekleyen kişiyi görme isteğinden başlayıp, her boyuttaki güvenlik,  personel denetimi için  çözüm getiren, elektronik güvenlik sistemlerinin temel taşıdır.

Sistem temel prensip olarak, “bir merkezden bir çok yerin görsel olarak kontrol edilmesi, elde edilen görüntülerin kayıt edilmesi ve lokal network veya internet üzerinden canlı görüntü veya geçmiş kayıtların izlenmesi” amacı ile kullanılır

 

Kapalı devre tv sistemlerinin temel ürünleri kameralar, lensler, seçici ve kaydedici ürünler ile izleme monitörleridir.

 

2-Toplantı Odası Jammer Yok

 

Toplantılarda Jammer-sinyal kesici çalıştırılmalı ve bu şekilde uzaktan dinleme kısa süreli böcek-gizli kameraların engellenmesi yapılmalıdır.

TBH-2000B) :

 

Cellular Phone Jammer ( RF total power : 30 watt ) -Big Power !!! (each antenna 10watt) — 4 antenna type !!!
( with supply 4pcs patch antenna for big cover area – angle 120, directional block area : 100-200m or more)

 

3-Telsiz Telefon Riski

 

Arama yapılan sahada bir çok odada,  Telsiz telefon mevcuttur. Bu telefonlar basit telsizlerle 100 -200 metreye kadar dinlenebilmektedir.

 

4-Odalarda güvenlik tedbiri yok

 

Odaların da girişlerde güvenlik tedbiri alınmamıştır.

 

5-Odalardaki yangın dedektörleri harici güvenliğe bağlı ise bu durumun iptali gerekmektedir.

 

6-Harici güvenlikle dahili  telefon bağlantısının kesilmesi gerekmektedir.

 

 

 

KONTROLSÜZ GİZLİ KAMERA VE BÖCEK KONULMASINA KARŞI

 

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

 

1-Çalıştırılan santral operatörünün güvenilir ve gerekli tüm istihbari kontrollerden geçirilmiş olması gerekmektedir.

2-Yabancı veya tanıdık kişi kurum ve kuruluşlardan gelen her türlü hediyeyi gerekli yerler koymadan önce mutlaka güvenlik kontrolünden geçirilmesi.

3-Güvenlik kontrolünden geçirilen tüm elektronik cihazlara yapıştırılan sitikırların ayda 15 günde bir düzenli kontrolden geçirilmesi.

4-Önemli toplantılar öncesi toplantı odasında böcek araması, yapılması

5- Önemli toplantılar öncesi toplantı odasında jammer (sinyal kesici) çalıştırlması.

6-Cep telefonuna gelen yabancı-içeriği bellli olmayan mesajların kabul edilmemesi.

7-Kısa bir süreliğinede olsa cep telefonlarının yanınızdan ayırmayın yada güvenli bir yere kitleyin.

8-İşyerinize girişlerinde mutlaka 24 saat kayıt yapan kameralar bulundurulması. İş yeri kapalı olduğunda sisteme izinsiz girişlerin mutlaka yetkili kişiye alarm şeklinde bildirilmesi.

9-Kamera kontrol sistemlerinin kontrolü kesinlikle sadece güvenlikte olmamalı mutlaka idari sivil bir personelde bu sistemleri kumanda kontrol edebilmeli ve alarm durumu otomatik onada gitmeli

10-İç hat telefonlara izinsiz müdahaleyi algılama cihazları kullanılmalı; (Örnek,http://www.neosoft.ch  adresindeki cihazaların kullanılması

11-Cep telefonlarına düzenli olarak casusu yazılım taraması yapılması

12-Böceği veya telekulağı kendiniz bulmaya çalışmayın

13-Böcek şüpheniz varsa iletişim için ofis telefonlarınızı kullanmayın-Ankesörlü telefon kullanın

14–Böcek şüpheniz evinizde arabanızda bu durumu konuşmayın

15-Spy shoptan (casus mağazası) böcek dedektörü almayın çoğu değersiz ve sahtedir.

16-TSCM hizmeti aldığınız firmadan teknik kimliklerini sormayı unutmayın. (Elektronik ve haberleşme bölümü mezunlarını dikkate alın)

SONUÇ:            

Mekanda yapılan gizli kamera ve böcek araması işlemi toplam 500 metre karelik alanda 4 saat sürmüş çalışma sonucu böcek ve gizli kameraya rastlanmamıştır.

 

Yapılan taramanın verimliliği açısından işlem yapılan daireye kontrolsüz ve teknik inceleme yapılmadan hiçbir eşya ve hediyenin kabul edilmemesi. Bu tür aygıtların ancak teknik inceleme sonucu kabulünün sağlanması gerekmektedir.

Uzaktan dinlenmeye karşı önemli toplantılarda jammer sinyal kesicilerin devreye sokulması aynı zamanda ortamdaki istenmeyen gizli kamera ve böcekleri de devre dışı bırakacaktır.

Uzak izleme ve yine dinlenmeye karşı yan binalarla daire arasına koruyucu ve ses geçirmez camlar yapılmalıdır.

Personelin kullandığı GSM cihazları belirli yerlerden ve teknik kontrolden geçirildikten sonra alınmalıdır. Bu şekilde istenmeyen ortam dinlemesinden uzak kalınabilinecektir.

Arz olunur.

 

 

 

ZABATA ELEKTRONİK

 

 

 

MUSTAFA SERENAY

 

GENEL MÜDÜR

 

0 212 532 22 26

 

0 532 250 6 51

 

www.bocekara.com

 

info@zabata.com.tr

 

 

 • Adalar Böcek Arama
 • Arnavutköy Böcek Araması
 • Ataşehir Böcek Araması
 • Avcılar Böcek Arama
 • Bağcılar Böcek Arama
 • Bahçelievler Böcek Arama
 • Bakırköy Böcek Arama
 • Başakşehir Böcek Tarama
 • Bayrampaşa Böcek Tarama
 • Beşiktaş Böcek Araması
 • Beykoz Böcek Arama
 • Beylikdüzü Böcek Arama
 • Beyoğlu Özel Böcek Bulma
 • Büyükçekmece Böcek Arama
 • Çatalca Böcek Taraması
 • Çekmeköy Böcek Arama
 • Esenler Böcek Araması
 • Esenyurt Böcek Arama
 • Eyüp Gizli Kamera Bulma
 • Fatih Gizli Kamera Tespiti Gaziosmanpaşa Böcek Arama
 • Güngören Böcek Arama
 • Kadıköy Böcek Arama
 • Kağıthane Böcek Arama
 • Kartal Böcek Arama
 • Küçükçekmece Böcek Bulma
 • Maltepe Böcek Taraması
 • Pendik Böcek Araması
 • Sancaktepe Böcek Araması
 • Sarıyer Böcek Araması
 • Silivri Böcek Araması
 • Sultanbeyli Böcek Araması
 • Sultangazi Böcek Araması
 • Şile Böcek Araması
 • Şişli Böcek Taraması
 • Tuzla Böcek Araması
 • Ümraniye Böcek Araması
 • Üsküdar Böcek Araması
 • Zeytinburnu Böcek Araması

 

 

 

 

BÖCEK TARAMA HİZMETİ  İSTANBUL 

 

ZABATA ELEKTRONİK LTD. ŞTİ.

 ANAHTAR KELİMELER

Böcek Arama Hizmeti, Böcek Arama, Dinleme Cihazı Bulma, Gizli Kamera Tespiti, Araç Dinleme Cihazı Arama, Gizli Kamera  Bulma, Böcek Arama Hizmeti Ankara, Böcek Bulma, Böcek Arama Şirketi, Böcek Tarama, Casus Yazılım Tespiti, Böcek Bulma Cihazı, Böcek Tarama Hizmeti Ankara, Böcek Tarama Şirketi İstanbul, Cep Telefonu Dinleme Bulma, Böcek Arama Cihazı, Böcek Bulma Cihazı, Gizli Kamera Böcek